تبلیغات
آئین محبت(لژیون خانم فاطمه خادم الحسینی) - چکیدهcdصبر استقامت ارامش
 
آئین محبت(لژیون خانم فاطمه خادم الحسینی)
یکشنبه 19 مهر 1394 :: نویسنده : sahar tirgham

انسانهای صابر انسانهای خوش خلق و مهربانی هستند و این در تمام سطوح زندگی آنها صادق هستند. شاید قرار است یک اتفاقی برای ما بیافتد که از آن ناراحت شویم و حتی به خداوند هم پرخاش کنیم، اما بعد از مدتی می فهمید که آن عذاب و سختی خیر و صلاح من بوده

روز سه شنبه از سری کارگاههای آموزشی عمومی کنگره 60 در نمایندگی شادآباد با دستور جلسه صبر، استقامت و آرامش به استادی جناب آقای مهندس دژاکام برگزار گردید.

سخنان استاد جلسه:

سه پارامتر صبر ،استقامت و آرامش یک مثلث هستند و شما در پایداری و استقامت از صبر به آرامش می­رسید. صبر آنطور که من شنیده­ام از گیاهی تلخ گرفته شده و این به معنی سختی است و تحمل صبر کاریست دشوار، صبر به عبارتی تحمل کردن در پارامتر زمان است که این استقامت می­خواهد. اگر خوب تفکر کنیم در نظام هستی صبر مهم است. کاشت و برداشت گندم نیاز به زمان دارد. همه چیز را که انسان می خواهد، چه بخواهیم و نخواهیم صبر و تحمل و پارامتر زمان قانون است و اگر تابع نباشیم دچار مشکل می­شویم. گاهی انسان تحمل صبر را نداردو این باعث فشار و سختی خواهد شد. مثلا می خواهی درمان شوی باید 11 ماه صبر کنی. البته با تلاش و کوشش.علما خود صبر را به چند بخش تقسیم کرده اند و این کلمه آنقدر مهم است که در کتاب شریف خداوند بسیار از این واژه استفاده کرده و این را به عنوان یک ارزش معرفی کرده. خداوند در کلام خود آورده که مقام انسان صابر از مقام شهید والاتر است. انسان همواره باید در تمام مراحل صبر کند و این در ادامه به روند زندگی انسان همواره کمک می­کند. شما اگر در مقام صبر و تحمل باشید همواره آرام هستید و به راحتی بهم نمی­ریزید و یا هر مشکل و هر حرفی برآشفته نمی شوید.

انسانهای صابر انسانهای خوش خلق و مهربانی هستند و این در تمام سطوح زندگی آنها صادق هستند. شاید قرار است یک اتفاقی برای ما بیافتد که از آن ناراحت شویم و حتی به خداوند هم پرخاش کنیم، اما بعد از مدتی می فهمید که آن عذاب و سختی خیر و صلاح من بوده و آنها لعنت خداوند بوده برای خود من بسیار این مطلب واضح شده آن زمان که به خاطر مصرف مواد دچار مصیبت و سختی شدم و عاجز و درمانده بودم. لعنت خداوند نبوده بلکه رحمت بود که امروز من اینجا هستم.

در جهان امروز چه کسی برنده است؟ کسی که پولدار است؟ کسی که باهوش است؟ کسی که با سواد است؟ از نظر من کسی پیروز است که پایداری و استقامت دارد. در کنگره کسی موفق است که در بین سهمیه ظهر تا شبش استقامت دارد و در نهایت به رهایی می­رسد.

در کتب قدیم آمده که از تیمور پرسیدند که چگونه از سریازی به سرداری رسیدی؟ گفت که روزی در یک جنگ لشکر شکست خورد من به خرابه ای فرار کردم در آنجا چشمم به یک موریانه خورد دیدم 70 بار تلاش کرد تا توانست به نتیجه برسد. به خودم گفتم آیا من از مورچه کمترم. از سوراخ بیرون آمدم و دوباره از نو تلاش کردم.

ما هم ممکن است چند بار شکست بخورم اما باید تلاش کنیم و در ادامه وقتی که پارامتر صبر و استقامت را رعایت کنیم به نتیجه مطلوب یا همان آرامش می رسیم.

همه ما دنبال آرامش هستیم که همان حال خوش است. قبلا چرا مواد مخدر مصرف کردیم چون دنبال یک حال خوش بودیم.

حال که قرار است مواد کنار برود باید به حال خوش برسیم.

شاید قرض داشته باشیم یا مشکلات دیگر اما در سفر دوم باید آرام و با حال خوش باشی.

من اگر حال خوش را در همان مصرف مواد می­دیدم باز هم مواد می زدم اما این قضیه هیچگاه درست نبوده و این حال خوش که من دارم با هیچ چیز عوض نمی­کنم . حتی کسانی که عبادت می کنند هم دنبال حال خوش هستند. حتی کسانی که دنبال پول هستند بدنبال حال خوش هستند.

اما مسیرها باز هم فرق می کنند. ما هم در اوایل مواد زدیم که حال خوش داشته باشیم در ابتدا هم خوب بود اما به زودی به بدبختی رسیدیم و اینک دنبال حال خوش واقعی هستیم.

اکثر ما متاسفانه یا در گذشته هستیم یا در آینده. چرا از حال غافل هستیم. از همین چیزی که داری لذت ببر فکر کردن به رهایی درست اما فعلا به جیره مصرفی خود فکر کن واز آن لذت ببر.

طرف می خواهد به آرامش برسد مثلا یک ماشین مدل بالا می خرد اما باید زیر قسط برود و هر روز درگیر باشد که کی سررسید قسطش را بپردازد و این آرامش را به هم می ریزد.

آز آن چیزی که دارید در همان لحظه لذت ببرید. اگر سیب می خوری فقط سیب بخور به هیچ چیز فکر نکن  اگر سیگار می کشی فقط سیگار بکش اگر غذایی می خوری لذت آن طعام را با تمام وجود ببر و این در حال زندگی کردن تنها به همین لحظه یا کاری که انجام می دهید بپردازید

صبر:

جهان ما یکسری قوانین دارد که این قوانین باید رعایت شوند،یکی از این قوانین صبر است . صبر یک وسیله و ابزار است برای طی کردن پله های  ترقی.صبر یعنی مقاومت در مقابل گذر زمان برای رسیدن به هدف .برای رسیدن به هر هدفی در جهان باید گذرزمان در نظر گرفته شود.تمام مشکل در مورد درمان اعتیاد دراین بوده که همه می خواستند گزینه زمان را حذف کنند و موفق نشدند وبه نتیجه نرسیدند. برای درمان اعتیاد باید زمان در نظر گرفته شود،برای کشت گندم و هر محصول دیگر باید زمان در نظر گرفته شود ،برای بچه دار شدن باید گذر زمان در نظر گرفته شود.این در نظر گرفتن زمان همان صبر کردن است ،گاهی اوقات صبر کردن با تنبلی و کاهلی اشتباه گرفته می شود.صبر کردن با تلاش و کوشش همراه است نه اینکه هیچ حرکتی نکنیم و بگوییم به خدا توکل می کنیم وهر آنکه دندان دهد نان دهد. بلکه باید بدانیم هرآنکس دندان داده ، دست و پا هم داده تا تلاش و کوشش کنیم.صبر هم جنبه مثبت دارد وهم جنبه منفی. ممکن است کسی هدفش کلاهبرداری باشد ، صبر می کند تا به هدفش برسد این صبر است در جهت منفی.اما صبری که در اینجا گفته می شود صبری است در جهت مثبت برای رسیدن به هدف مثبت.

استقامت:

یکی دیگر از قوانین جهان استقامت است.استقامت یعنی مقاومت کردن دربرابرناملایمات،بی مهری ها ،مشکلات وضربه هایی که بیشتر ازنقطه تحمل وظرفیت ماست.درجامعه امروزکسانی برنده هستند که استقامت بیشتری دارند،مثل همسفران که زمانی مسافرشان قابل تحمل نبودولی با استقامت درمقابل مشکلات ایستادگی کردند تا مسافرشان به رهایی رسید.استقامت ومقاومت دربرابرناملایمات وسختی هایی که مستقیم روی ما فشار می آورد که همان نقطه تحمل ماست .مقاومت فقط در مقابل فشارومشکلات نیست ،گاهی باید در مقابل حرف زدن وشنیدن استقامت داشته باشیم ،اگر راهنما به رهجویی که حالش خراب است فرصت حرف زدن بدهد همه چیز به خوبی پیش می رود.اگر راهنما توانست رهجوی بهم ریخته را درست کند کار صحیح را انجام داده است . پس راهنما باید استقامت داشته باشد . راهنمای خانواده هم همینطور است، بطورمثالشما همکاری دارید که شما را اذیت می کند ویا پشت سر شما حرف می زند، شما باید استقامت به خرج بدهید ایستادگی در برابر این قضایا یعنی استقامت. در مورد رهجو هم همینطور است،ممکن است ما خبر نداشته باشیم و یک راهنما بچه دیکتاتور باشد ، رهجو باید تحمل کند و استقامت داشته باشد تا به رهایی برسد.پس ما دائمأ با یکسری مسائل برخورد می کنیم که باید در مقابل آنها استقامت داشته باشیم.

آرامش:

زمانی که ما از دروازه های صبر و استقامت عبور کنیم آنگاه به دروازه آرامش می رسیم پس لازمه ئرسیدن به آرامش عبور از دروازه های صبر و استقامت است.همه ما باید بدانیم هیچ چیزی را مجانی به ما نمی دهند. آرامش و آسایش را مجانی به ما نمی دهند، عشق و محبت را مجانی به ما نمی دهند. ممکن است یک نفر را مجبور کنیم ما را دوست داشته باشد و به ما عشق بورزد ، این گدایی عشق و محبت است عشق نیست.برای به دست آوردن یک محصول باید آبیاری وخاک  را درنظر گرفت ، برای رسیدن به آرامش باید صبر کرد، استقامت داشت .صبر و استقامتی توأم با تلاش و حرکت.و همیشه در نظر داشته باشیم بهشت را به بها می دهند نه بهانه.   

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 25 مهر 1394 10:42 ب.ظ
آفرین خانم سحر .امیدوارم طبق سخنان گران بهای استاد با استفاده از صبر واستقامت در طی زمان به آرامش واقعی برسید.واز حال خوشی که از خدمت کردن به دست می اوریدکمال استفاده را ببرید.
دوشنبه 20 مهر 1394 08:20 ق.ظ
سلام مطالب زیبایی بود ممنون از خانم خادم الحسینی عزیز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :